czwartek, 31 maja 2012

Folia czy się sprawdza:)

Folie carbon - HIT czy kit?

Autorem artykułu jest Edyta Machnik



W ostatnim czasie bardzo popularne stały się folie carbon jako materiał używany do Tuningu pojazdów. Folie te są stosowane zarówno do motocykli jak i do samochodów. Wiele osób przed zakupem zadaje sobie pytania: czy jest sens wydawać pieniądze na taką folię i czy jest naprawdę taka jak opisują ją sprzedawcy.

Na naszym rynku w chwili obecnej mamy wysyp takich produktów carbono-podobnych jak samoprzylepne folie carbon. Wszyscy sprzedawcy chwalą ich właściwości, wszystkie są termoplastyczne, samoprzylepne, chronią lakier przed uszkodzeniami i najważniejsze jest to że je można stosować na elementach zewnętrznych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są różne rodzaje takich folii począwszy od folii gładkich z nadrukiem wzoru, folii ze strukturą carbonu oraz folii ze strukturą włókien węglowych.

Folie z nadrukowanym wzorem są to folie z połyskiem, jeżeli chodzi o wygląd jest to kwestia gustu. Wytrzymałość aplikacji takiej folii na elementach zewnętrznych producenci przewidują na ogół do 3 lat. Są również folie ze strukturą trochę grubsze od omawianych wyżej. Możemy je podzielić na dwie kategorie folii ze strukturą carbonu oraz folie ze strukturą włókien węglowych. Różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka. Czy są dobrej jakości? Oryginalne folie niemieckich oraz japońskich producentow jak najbardziej mogę polecić. Folie wszystkich trzech kategorii bardzo ładnie się nakłada podgrzewając.

Jak są oryginalne produkty to znajdą się również i podróbki, tańsze, o większych lub podobnych wymiarach, których jakość zdecydowanie odbiega od oryginału. Pomimo zapewnień sprzedawców nie są termoplastyczne, a nawet gdy się powiedzie aplikacja na przetłoczeniach po podgrzaniu, to po wystudzeniu folia wraca do swojego poprzedniego kształtu.

Folie owszem chronią elementy lakierowane, ale bez przesady np. w sytuacji gdy jeździmy po lesie i rysujemy gałęziami lakier, folia po takiej przejażdżce również może ulec uszkodzeniu. Szczególnie jeżeli chodzi o folie ze strukturą, rysy te będą widoczne, ponieważ uszkodzeniu ulegnie struktura. Ogólnie rzecz ujmując są to folie dekoracyjne, do ochrony lakieru stosujemy zupełnie inne folie, które faktycznie spełniają swoje zadanie.

Podsumowując, posiadając trochę wyobraźni i zdolności manualnych można tworzyć fajne rzeczy używając folii carbonowych.

---

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl

Volkswagen nr. lakieru LY3D - charakterystyka.

Dzisiaj zamieszczam temat o kolorze z naszych cudnych VW Golf II. Na pewno każdy miał z nim styczność więc dzisiaj przedstawię najpopularniejszy kolor z VW Golf II.

Kolor LY3D jest kolorem czerwonym dokładniej(tornadorot). Występuje on w trzech systemach:

- akrylowym,
- bazowym,
- wodnym.

Minusem tego kolor jest to że jego krycie w systemie bazowym i wodnym jest bardzo słabe i trzeba zastosować czerwoną przed bazę albo podkład w kolorze czerwonym. Natomiast w systemie akrylowym nadaje się do malowania na każdej powierzchni. Jest kolor dość szybko tracący swój połysk a z reguły wtedy kiedy myjemy autko na myjni lub lakier jest narażony na działanie promieni słonecznych i wielkich temperatur. W skład tego kolor wchodzą pigmenty :

- czerwony,
- ciemny czerwony(maroon),
- biały,
- pomarańczowy.

Po wymalowaniu tego kolory zaleca się polerowanie trzystopniowe.

środa, 30 maja 2012

Kia nr. lakieru KO - charakterystyka.

Kia jest teraz najlepiej sprzedającym producentem samochodów. Zamiłowanie do firmy Kia w Polsce wzrosło i to bardzo. Pozwoliłem sobie przedstawić jeden z wielu kolorów jakim jest kolor o nr. KO.

Kolor KO jest to kolor niebieski. Występuje on w trzech systemach:

- akrylowym,
- bazowym,
- wodnym.

Jest to kolor bardzo żywy. Bardzo ładnie wygląda na dużym elemencie. Zaletą tego koloru jest bardzo dobre krycie w każdym z tych trzech systemów. Ja ten kolor pokrywałem bezbarwnym lakierem PROFIX CP 400 i powiem że bardzo ładnie wyszło jak na taki tani lakierek. Ja testuje wszystko co jest bo to lubię. Kolor składa się z :

- biały,
- niebieski,
- czarny,
- czarny mix,
- zielony.

Kolor ten można mieć gotowy już po pomalowaniu jednej warstwy oczywiście zależy na jakim podkładzie. Na szarym jasnym jedna warstwa bazy i mam kolor świetnie.

Daewoo nr. lakieru 42 U - charakterystyka.

Jak wiecie samochody firmy Daewoo charakteryzują się słabym wykonaniem nadwozia i wymagają częstych poprawek lakierniczych. Więc dzisiaj przybliżę wam kolor bardzo słynny na Lanosach.

Kolor 42 U jest to kolor zielono-granatowa perła dokładniej(deep bluish green mica). Występuje on w dwóch systemach:

- bazowym,
- wodnym.

Ten kolor występuje w niektórych mieszalnikach z tłem pod siebie i jest to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ pójdzie nam mniej farby i kolor lepiej pasuje. Na ciemnym zielonym tle nakłada się perłę zielono-granatową. Kolor pasuje z tych mieszalników co dają tło pod spód bo z tych co nie dają tła to nie pasuje i trzeba skorygować kolor. Najwięcej autek co mają ten kolorek na sobie to Lanos i Nexia. Kolor 42 U składa się z następujących pigmentów:

- zielony,
- niebieski,
- zielono-niebieski,
- czarny,
- perła niebieska,
- dodatek bazowy.

Tło do tego kolor składa się natomiast z :

- zielony,
- niebieski,
- czarny,
- zielono-niebieski,
- biały.    

Efekt krycia w opcji z tłem jest o wiele lepszy niż bez tła. Koszt tego kolor jest trochu droższy niż normalnych bo ma perłę.

Opel nr. lakieru 474 - charakterystyka.

Opel sam w sobie ma bardzo szeroką gamę kolorów ponieważ dochodzą jeszcze kolory z linii GM. Ja wybrałem lakier o nr. 474.

Kolor 474 jest to kolor biały dokładniej(casablanca white). Występuje on w trzech systemach:

- akrylowym,
- bazowym,
- wodnym.

Charakterystykę systemów znacie z wcześniejszego tematu więc nie będę kopiował z poprzedniego. Skład farby to 3 pigmenty w systemie akrylowym(biały,żółty,zielono-żółty), 4 pigmenty w systemie bazowym i wodnym(biały,żółty,zielono-żółty,niebieski). Z kryciem tego koloru jest podobnie jak z kryciem koloru LY9B więc też nie będę się przepisywał. Najwięcej samochodów z Opla w tym kolorze wychodziło w systemie akrylowym. Lakierem bezbarwnym dla tego typu farby najlepszy będzie T4W HT 400 MS. Jest to lakier bardzo dobry w obróbce. Myślę że mało kto zdecyduje się na malowanie tego koloru bazą albo wodą choć na nowych autkach ten numer farby jest na pewno w bazie. Ten kolor ma parę odcieni także jest co wybrać gdyby nie pasował. Mi osobiście nie zdarzyło się żeby nie pasował ale różnie to jest.:)

Audi nr. lakieru LY9B - charakterystyka.

Każdy powinien wiedzieć więcej na temat koloru swojego samochodu którego ma i ja właśnie dzisiaj przedstawię krótką charakterystykę kolo z Audi o nr. LY9B.

Kolor LY9B jest to kolor czarny dokładniej(brylantowy czarny). Występuje on w trzech systemach:

- akrylowym,
- bazowym,
- wodnym.

Pierwszy z systemów charakteryzuje się tym że jest tani ale najmniej wytrzymały na działania atmosferyczne chociaż najlepiej kryjącym. Drugi z systemów jest bardzo dobrze wytrzymały na działanie czynników atmosferycznych ale ma gorsze krycie i jest droższy. Trzeci z systemów ma najgorsze krycie ale jest również bardzo wytrzymały na działanie czynników atmosferycznych ale jest najdroższym systemem ale jest najmniej szkodliwym system dla naszego organizmu. Skład farby to jeden pigment czarny. Wszystko oczywiście zależy od tego z jakiego mieszalnika ma pochodzenie farba. Według mnie zależy ile auto ma lat ale jeśli ma już te swoje zasłużone lata to można pomalować akrylem ale jeśli jest to młody samochód to niema co oszczędzać i pomalować baza albo wodą. Lakier bezbarwny jaki proponuje w przypadku bazy to DUPONT DUXONE DX 1044. Jest to kolor pasujący z każdego mieszalnika.